Çatı Katınızı En İyi Şekilde Düzenlemenin 5 Altın Yöntemi

Çatı Katınızı En İyi Şekilde Düzenlemenin 5 Altın Yöntemi

Çatı katı, genellikle evde kullanılmayan eşyaların gelişigüzel şekilde istiflendiği bir alandır. Eskimiş mobilyalar da dahil olmak üzere eski mutfak eşyaları, okunmayan kitaplar, unutulmuş hobi malzemeleri, atılmaya kıyılamayan onlarca eşya burada saklanır ve geniş bir alan hiç de kullanışlı olmayacak bir şekilde heba edilir.

Peki çatı katı düzenleme sayesinde bu ölü alanı yeniden canlandırmanın bir yolu olamaz mı? Birkaç dolap ve depolama alanı fikri bu konuda size yardımcı olabilir.

 

Çatı katı gizli dolabınız olsun

 

Çatı katınızda sakladığınız eşyaları oradan çıkarma olanağınız bulunmuyor ise depolama alanınızı düzenleyip saklayarak organize edebilirsiniz. Duvar önlerine, eğimli tavanların bulunduğu alanlara yapılacak raylı kapı sistemleri kullanarak eşyalarınızın tamamını hiçbir şekilde görünmeyecek dolaplara gizleyebilirsiniz.

Kullanışlı dolaplar yaptırın

 

Çok sayıda saklanması gereken kağıt, resim ve bunun gibi kullanılmayan eşya biriktirdiyseniz sizin için en etkili çözüm bolca çekmecesi olan bir dolap yaptırmak. Bu dolap sayesinde kategorilere ayrılmış eşyalarınızı hem dilediğinizde kolayca bulabilir hem de çatı katı içindeki geniş dağınıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Güzel ve düzenli bir giyinme odasını kim istemez? Çatı katı giyinme odası için de biçilmiş kaftan. Gardırobunuzu yukarı taşıyın ve sıradan bir dolaptan fazlasına sahip olun.

Eğik tavanı fırsata çevirin

 

Çatı katı tavanınızın eğimli bir kısmı varsa bu bölgeye herhangi bir dolap veya başka bir mobilya koyamayabilirsiniz. Ancak bu durumu çözmek için de son derece akılcı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Eğik tavan duvarına yaptıracağınız birkaç raf sayesinde bu alanı son derece işlevsel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Gömme dolap fikri de çatı katı için büyük bir kurtarıcı. Çatı katının bir duvarına yaptıracağınız gömme dolap sayesinde geniş alanlardan vazgeçmeden ve başka mobilya sığdırma derdi olmadan kendinize kolaylıkla bir depolama alanı yaratabilirsiniz.

Oyun Alanını Yukarı Taşıyın

 

Çocuklu bir evin en temel sorunlarından biri etrafa dağılmış oyuncaklar ve bu oyuncakların depolanması. Eğer çatı katınızı hala nasıl kullanacağınızı kestiremiyorsanız oyuncaklar için biraz yer açın ve çocuğunuzun oyun alanını çatı katı içine taşıyın.

Saklı kütüphanenin tadına varın

 

Güzel bir kitaplık yaptırarak çatı katınızı evin en özel alanı haline getirebilirsiniz. Bir okuma sandalyesi, bir kilim ve geniş bir kitaplık ile oluşturacağınız saklı kütüphanenizde kimsenin sizi bulamayacağı bir dünyaya yelken açabilirsiniz.

İster serbest çalışın ister ofiste; kendinize zaman ayırmak, okumalar yapmak, mektupları yanıtlamak, faturaları ödemek ya da yalnızca bir süre kafa dinlemek için herkesin özel bir alana ihtiyacı var. Çatı katında oluşturacağınız çalışma alanı bu konuda da imdadınıza yetişebilir.

Paylaş