İzmirli Depremzedeler TOKİ’ye Tepki Gösterdi! Evlerin Kusurlu Çıktığı İddia Edildi

İzmirli Depremzedeler TOKİ’ye Tepki Gösterdi! Evlerin Kusurlu Çıktığı İddia Edildi

TOKİ’nin İzmir depremi sonrası inşa ettiği konutların kusurlu olduğu iddia edildi. Depremzedeler kusurlu konutlardaki sorunların giderilmesi için TOKİ’ye dilekçe verdi.

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde 117 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi ise evsiz kalmıştı. TOKİ, deprem enkazının kaldırılmasının hemen ardından depremzedeler için yeni evler inşa etmeye başladı. Ancak TOKİ’nin para karşılığı yaptığı evlerin kusurlu olduğu iddia ediliyor.

ZAMANINDA TESLİM EDİLMEDİ

Ekim 2020’de merkez üssü İzmir Bayraklı olan depremde İzmir’in çarpık kentleşmesi gözler önüne serilmiş ve onlarca apartman yıkılmıştı. Kalan apartmanların da birçoğunda kullanılmaz hasarlar bulunuyordu.

toki izmir deprem2

TOKİ, depremin ardından harekete geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hak sahiplerinin tapularını üzerine alarak ev yapılacağının teminatını verdi. Ancak bir yıl içerisinde teslim edilmesi gereken 7 proje alanındaki dairelerin yalnızca iki bölümünün tamamlandığı ileri sürüldü.

KONUTLARIN KUSURLU OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Deprem sonrası inşa edilen konutların bir bölümü hak sahiplerine teslim edildi. Ancak 2. bölge projesindeki konutlara yerleşen depremzedeler beklemedikleri bir sürprizle karşılaştıklarını dile getirdiler. Eve taşındıklarında apartmanların otopark duvarlarında çatlakların olduğu, bulaşık ve çamaşır makineleri giderlerinin yarım bırakıldığı ve kapıların kırık olduğu iddia ettiler.

Zemin katta klonlar ve duvarlar arasında yarıklar olduğu ileri süren ev sahipleri, betonların içerisinden demirlerin çıktığını, plastik kutuların da betona harç yerine konulduğunu tespit ettiklerini aktardı.

Paylaş